YÜKLENİYOR

Arayın

Karın Germe

Paylaş

Karın Germe Estetiği Nedir?

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe estetik ameliyatları yaşlanma, kalıtım, gebelik ve sürekli kilo alıp verme vb. gibi sebeplerle vücutta oluşabilen deformasyonları gidermek için gerçekleştirilen estetik cerrahi işlemlere denir. Karın bölgesindeki aşırı yağlanmaları gidermek ve cildi gererek düz ve sıkı bir karın profili oluşturmak için yapılmaktadır. Her ne kadar karın germe ameliyatının sonuçları kalıcı olsa da kiloda yaşanacak dalgalanmalar ve hamilelik gibi durumlar kalıcılığı büyük ölçüde azaltabilir. Bu nedenle kilo vermeyi ya da hamile kalmayı planlayan kişilerin karın germe ameliyatını ertelemeleri tavsiye edilir. Bu prosedür uzman ve deneyimli bir doktor ile yürütüldüğünde karın germe öncesi sonrası fark gözle görülür şekilde estetik olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Düz bir karın için çoğu kişi egzersiz ve kilo kontrolü yapar ancak bazen kişiler bu yöntemlerle hedeflerine ulaşmak konusunda problemler yaşayabilir. Hatta bazen normal vücut ağırlığına ve oranına sahip bireyler de bile çıkıntılı ve sarkık bir karın oluşabilir. Karın germe ameliyatı için öncelikle bir uzman cerrahla konuşularak bütün beklentilerin doktora eksiksiz aktarılması gerekir. Sonrasında fiziksel testler ve tıbbi değerlendirme aşaması gündeme gelir. Ameliyattan bir süre önce sigaranın bırakılması iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Ayrıca kanamayı artırabilecek olan aspirin, iltihap önleyici ilaçlar ve bitkisel takviyeleri almaktan hasta kaçınmalıdır. Ameliyat günü hastaya yardımcı olacak bir yakınının olması süreçlerin kusursuz olması için çok faydalı olmaktadır.

Karın Germe Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Genellikle karın germe sonrası, ilk üç gün hastanın karın bölgesinde şişlik olur. Ayrıca bu süreçte ağrıların yoğunlu nedeniyle cerrahın tavsiye ettiği ilaçların alınması gerekir. İlk süreçte dik durmakta zorluk yaşayabilecek olan hasta, kısa sürede yürümeye başlatılır. Dikişlerin alınma zamanı, pansumanların sıklığı, yıkanmanın zamanı ve korse kullanım süresi cerrahın verdiği talimatlara bağlı olarak değişir. Hastanın günlük hayatına dönüşü birkaç hafta sürer. İyileşme süresinin hızına bağlı olarak günlük aktivitelere dönüş zamanı belirlenir. Hastanın karnını zorlamayacak şekilde yapılan ufak egzersiz programlarıyla iyileşme süreçleri hızlandırılır. Böylece oluşan şişlik azalarak karın kaslarının çalışır hale gelmesi tamamlanır. Ortalama 4-5 ay süresince ameliyat izleri kızarık gibi durur. Ancak zamanla belirsizleşen bu izler iç çamaşırı altında kalacak şekilde planlanmıştır. Bu nedenle hasta ameliyat izinden rahatsızlık duymaz.

Karın Germe Ameliyat Süreci Nasıldır?

  • Anestezi: Ameliyat esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı duymaması için anestezi uygulanır. Duruma göre lokal ya da genel olarak uygulanan bu işlemde hasta için en uygun tercihi cerrah yapacaktır.
  • Kesim: Hastanın kasık ile karın göbeği arasındaki alanda yatay olarak kesim işlemi yapılır. Kesim şekli ve uzunluğu derinin ve yağın fazlalığına göre değişiklik gösterir. Karın derisi kesilip kaldırıldıktan sonra alttaki zayıflamış karın kasları iyileştirilir. Ayrıca üst karındaki deriyi almak için ekstra bir kesik gerekli olabilir. Üst karın derisi çekilerek fazla olan kısmı kesilir. Ardından kalan deri birleştirilerek dikilir. Göbek deliği için ise bir açıklık oluşturularak olması gereken yerine oturtulur.
  • Kesiklerin Kapatılması: Kesim işlemlerinin tamamlanmasının ardından kesikler cerrahın tercihine göre dikiş, cilt yapışkanı, bant ya da klips ile kapatılır. Karın germe operasyonu süresi, yapılan işlemlere bağlı olarak 2 -5 saat arasında değişiklik gösterir. Cerrahın tercihine göre 1-2 gün hastanın hastanede kalması gerekebilir.