YÜKLENİYOR

Arayın

Meme Onarımı

Paylaş

Meme onarımı yani meme rekonstrüksiyonu, memenin tamamı veya bir kısmı alındıktan sonra memenin mümkün olduğunca doğal görünmesi ve kadınların kendilerini bu stresli sürecin ardından daha iyi hissetmeleri için gerçekleştirilen ameliyattır. Meme onarımı ameliyatı kadınların fiziksel açıdan daha iyi görünmesinde ve ruhsal açıdan kendilerini daha iyi hissetmesinde önemli bir rol üstlenir.

Memeler hem görsel hem fiziksel olarak kadın vücudunun en önemli organlarından biridir. Aynı zamanda kadınların öz güveni üzerinde de tartışılmaz etkileri vardır. Bunun doğal bir sonucu olarak kadınların en çok etkilendiği kanser türlerinin başında meme kanseri gelir.

Meme kanseri teşhisi koyulan kadınlar için meme operasyonu ile meme rekonstrüksiyonu son derece önemli olup bunun temel nedeni memelerin alınmasının kadın psikolojisi üzerinde ciddi düzeyde olumsuz etkilere neden olabilmesidir. Bazı kadınlar mastektomi sonrasında cinsel isteksizlik, depresyon, kıyafet seçiminde güçlükler ve hastalığın yinelemesi endişesi gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Meme Onarımı Türleri

Meme onarımı ameliyatından önce hastanın uygunluğu genel cerrahi, medikal ve radyasyon onkolojisi ile plastik ve rekonstrüktif cerrahi gibi alanların uzmanları tarafından değerlendirilmelidir. Bu sayede hasta özelinde en uygun tedavi seçeneği belirlenebilir ve operasyon süreci planlanabilir.

Kanser nedeniyle memelerinden biri ya da her ikisi alınan kadınlara meme rekonstrüksiyonu ameliyatı; eş zamanlı (meme alınırken) ya da geç onarım (meme alındıktan sonraki süreçte) olmak üzere uygulanabilir.

Eş zamanlı meme onarımı çoğunlukla erken evrede fark edilen meme kanseri vakalarında söz konusu olur. Meme derisi korunarak memesi alınan hastanın karşı karşıya kalması olası psikolojik problemlerin minimize edilmesinde etkili bir ameliyattır. Bu kapsamda genel cerrahlar mastektomi yaparken plastik cerrahlar da aynı operasyon sırasında meme rekonstrüksiyonunu gerçekleştirirler.

Geç zamanlı meme onarımı, mastektominin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra yapılır.


Detaylı bilgi için https://sukruyazar.com/meme-onarimi-3 linkini ziyaret edebilir, randevu ve bilgi için bizlere www.sukruyazar.com web sitemizden, +90 (541) 334 34 84 nolu mobil/whatsapp hattımızdan veya info@sukruyazar.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:
Önceki Yazı